Internet

Czy należy zwrócić się do doświadczonego korektora tekstów?

Pismo wciąż jest jednym z najpopularniejszych środków komunikowania wiedzy i nic nie sugeruje znaczącej rewolucji w nadchodzącym okresie. Dzięki wynalazkowi języka pisanego rozmawiamy z bliskimi i znajomymi na komunikatorach, tworzymy listy rzeczy do zrobienia, utrwalamy informacje z zajęć, uzupełniamy arkusze, co pozwala na efektywne funkcjonowanie w życiu.

Częstokroć nienaganność zapisu, ortograficzna czy stylistyczna, nie ma największego wpływu na poziom jego funkcjonalności, ale niekiedy zdarza się inaczej. Głównie ma to znaczenie w sytuacji przygotowywania listów motywacyjnych i CV lub różnych pism, czyli tekstów adresowanych do ludzi nam nieznanych i reprezentujących instytucje, od których chcielibyśmy coś dostać. Chochliki w tego typu podaniu potrafią rzutować negatywnie na odczucia osoby decyzyjnej i tok całej sprawy, której tyczy się słabo przygotowany tekst. Zatem trzeba sporządzać owe pisma w odpowiednich programach do edycji tekstów, które pozwolą nam uniknąć chociaż częściowo błędów, i dać je komuś zaufanemu do przeczytania.

Jednak co w przypadku tekstu o znacząco pokaźniejszej długości, który był sporządzany z zamiarem ewentualnego opublikowania? W takiej sytuacji niezbędne staje się wykorzystanie pomocy wykwalifikowanego korektora językowego, który za rozsądną cenę wyręczy piszącego w czasochłonnym prześwietlaniu stron w celu znalezienia literówek, i da gwarancję, że nasza pisanina nie przyniesie nam wstydu przed ewentualnymi odbiorcami.

Ogółem, dbałość w aspekcie warstwy językowej tekstu winna być stosowna do jego celu oraz wielkości. Im istotniejszy i obszerniejszy jest tekst, tym słuszniejszym posunięciem staje się korzystanie z usług dobrego korektora językowego.