Społeczeństwo

Jak zorganizować czas z dzieckiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka zawsze powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Powszechnie znana reguła głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych dniach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się wczorajszymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie codzienne czynności mogą zostać odłożone na później. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie często domagał się picia. W pierwszych tygodniach życia noworodek nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz przerwa będzie trwał sporo czasu, a później dziecko będzie chciało o jedzenie co kilka minut.

new year message 2022

Podstawową zasadą, która powinna kierować życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieustalonym rytmie dobowym małego dziecka każdy plan może okazać się nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli masz siłę, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie drzemki malucha. Wtedy ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie martw się, gdy na początku opiekowanie się o dziecko będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.